Funkcje karty ELS

Funkcjonalność podstawowa

 • ELSPodstawową funkcją ELS jest legitymacja studencka – dokument poświadczający status bycia studentem i uprawnienia do ulgowych biletów w transporcie publicznym, pod warunkiem, że została przedłużona na dany okres.

Funkcjonalność dodatkowa

 • KARTA BIBLIOTECZNA: Funkcjonalność karty bibliotecznej została zrealizowana na 2 sposoby.
  • KOD KRESOWY – Na rewersie legitymacji nanoszony jest z puli przydzielonej przez Poznańską Fundację Bibliotek Naukowych kod kreskowy, który jest identyfikatorem użytkownika w bibliotekach należących do fundacji. Ale praktycznie z tego kodu może skorzystać każdy kto tylko potrafi go odczytać. MCPLS gwarantuje jego unikalność w obrębie przydzielonej puli.
  • APLIKACJA jElib – Aplikacja biblioteczna jest aplikacją instalowaną w pamięci elektronicznych legitymacji studenckich i elektronicznych legitymacji doktoranckich. Służy ona jako uniwersalny identyfikator biblioteczny. W pamięci karty zapisane są podstawowe dane właściciela oraz historia ostatnio wypożyczonych książek.
 • NOŚNIK BILETU ELEKTRONICZNEGO – Kolejnym zastosowaniem jest nośnik biletu elektronicznego. W porozumieniu z Zarządem Transportu Miejskiego w Poznaniu wykorzystano możliwości jakie daje zgodność interfejsu bezstykowego nośnika biletu i legitymacji i zaczęto wydawać ELS z taką funkcją. Jednakże w związku z wprowadzeniem w transporcie publicznym nowoczesnego systemu Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej, nie wszystkie legitymacje ELS mają możliwość adaptacji do PEKI. Uruchomiliśmy dedykowaną aplikację do sprawdzenia możliwości wykorzystania ELS w transporcie publicznym. Jeśli dana legitymacja nie ma możliwości adaptacji wtedy aby korzystać z transportu publicznego trzeba wyrobić sobie kartę PEKA. Szczegóły dotyczące sposobu wyrobienia karty, taryfy biletowej i możliwości doładowania znajdziesz na stronie www.peka.poznan.pl.
 • NOŚNIK CERTYFIKATÓW – ELS może być także stosowana jako bezpieczny nośnik certyfikatów, dzięki którym użytkownik może skorzystać z usług oferowanych przez infrastrukturę kluczy publicznych (PKI). Użycie karty jako schowka dla klucza prywatnego staje się dla użytkownika karty gwarantem, że nikt poza nim nie pozna wartości tego klucza, a więc nie będzie mógł się pod niego podszywać. Pozwala na realizację takich funkcji jak logowanie do komputerów lub składanie elektronicznego podpisu (np.: poczta e-mail, dokumenty PDF) .
 • KARTA KOKNTROLI DOSTĘPU – Politechnika Poznańska udostępniła swoim studentom (po uprzednim zarejestrowaniu się w serwisie WWW eStudent), możliwość korzystania z wyznaczonych miejsc parkingowych oraz rowerowni. Wszystkie Domy Studenckie PP posiadają kontrole dostępu na drzwiach głównych do obiektu, dostęp przydzielany jest automatycznie jedynie studentom zakwaterowanym w danym akademiku.
 • REJESTRACJA WEJŚĆ – Za pomocą karty ELS (niezbędny jest także czytnik + odpowiednie oprogramowanie) możliwe jest stworzenie elektronicznej listy obecności na zajęciach lub egzaminach.
 • ELEKTRONICZNA PORTMONETKA – W niektórych Uczeniach legitymacja wykorzystywana jest także jako portmonetka elektroniczna, z której skorzystać można np. na stołówce studenckiej lub rozliczając wydruki na drukarkach sieciowych czy usługi ksero.
 • POZNAŃSKI ROWER MIEJSKI – Jako identyfikator umożliwiający wypożyczenie miejskiego roweru w systemie PRM – Miasta Poznań.
 • KARTA LOJALNOŚCIOWA – Uniwersalny interfejs bezstykowy jak również unikalny kod kreskowy pozwala w łatwy sposób „zaadoptować” kartę ELS jako kartę dla zewnętrznych systemów lojalnościowych. Pozwala to na korzystanie z rabatów i zniżek na wybrane produkty i usługi jak również na dostęp do wybranych obiektów rekreacyjno/sportowych lub centrów kultury.
 • KARTA PŁATNICZA – ELS wydana wspólnie z bankiem stanowi kartę płatniczą w standardzie Visa lub Mastercard. Rodzaj karty (przedpłacona, debetowa, inna) oraz możliwe sposoby płatności (stykowo, bezstykowo) zależą od oferty banku. Student nie jest zobligowany do korzystania z karty płatniczej nawet, jeśli balnkiet, na którym spersonalizowana została ELS zawiera taka funkcjonalność.

ksiazeczka_els
ELS_informator_2014

ELS_informator_2015

Brak możliwości komentowania.